Czym jest podbitka dachowa? Jaką wybrać? Ile to kosztuje?

  • przez

Dobrze wykonany dom charakteryzuje się wysoką estetyką wykonania, w której jest dbałość o każdy szczegół. Dlatego tak ważne jest właściwe wykończenie dachu. Czym jest podbitka dachowa? O czym warto pamiętać przy montażu?

Podbitka dachowa – co to jest?

Podbitka zwana jest również podsufitką to jeden z elementów wykończenia dachu. Ta niedroga konstrukcja sprawia, że całość prezentuje się bardzo efektownie. Montowana jest zawsze pod okapem, dzięki temu osłania elementy konstrukcji dachowej, które są najbardziej narażone na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Jest to również świetna termoizolacja dachu. Dzięki zamontowaniu podbitki można zyskać nie tylko ochronę, lecz również stylowe wykończenie.

Czy montaż podbitki jest zawsze konieczny?

Podbitka nie jest obowiązkowym elementem wykończenia okapu dachu. To czy zostanie wykonana, zależy wyłącznie od indywidualnych decyzji inwestora, rekomendacji kierownika budowy lub architekta oraz projektu budynku. Podbitka jest szczególnie polecana, w sytuacji, gdy całość jest nieestetycznie wykonana, np. są widoczne elementy konstrukcji czy izolacji termicznej, czy niewłaściwie obrobione krokwie. Zamontowanie podbitki sprawia, że całość pięknie się prezentuje. Godną uwagi jest podbitka świerk wykonana z zagranicznego drewna.

5 powodów, dla których warto zastosować podbitkę świerk

  1. efektownie się prezentuje
  2. chroni przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi
  3. wspomaga izolację termiczną dachu
  4. chroni przed zagnieżdżeniem się ptaków lub owadów
  5. pozwala na wykonanie dodatkowego oświetlenia

Drewniana podbitka – najpopularniejsze rozwiązanie

Drewno jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem. Wybierane są do tego głównie rodzime gatunki drewna, takie jak świerk, modrzew czy sosna.  Coraz popularniejsze jest stosowanie zagranicznego drewna do wykończenia budynku. Przykładem jest podbitka świerk, która jest odporniejsza na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.