Pompa ciepła jest nowoczesnym i ekonomicznym urządzeniem wykorzystywanym do ogrzewania domu. Czym jest to urządzenie? Jakie jest działanie pompy ciepła?
Czym jest pompa ciepła?
Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które do prawidłowego działania wykorzystuje energię cieplną, która nagromadzona jest w środowisku – z wody, powietrza lub gruntów. W 75% pompa ciepła wykorzystuje energię ze środowiska, a w 25% wykorzystuje energie elektryczna. Z jakich elementów składa się pompa ciepła? W uproszczeniu z górnego i dolnego źródła ciepła.
Historia pompy ciepła
Pierwsze pompy ciepła powstały w 1824 roku. Ponad 100 lat później w Zurychu uruchomiono pierwsze system oparty na pracy pompy ciepła do ogrzewania ratusza. Pierwsza pompa gruntowa powstała w 1945 roku w USA. Wyposażona była w sprężarkę o mocy 2kW, która za pomocą sprężarki zasilała system ogrzewania powietrzem. Wieloletnie doświadczenie sprawia, że jakość urządzeń jest coraz lepsza.
Pompa ciepła – działanie
Pompa ciepła – działanie m.in. https://nowoczesnegrzanie.pl/warto-wiedziec/jak-dziala-pompa-ciepla jest na zasadzie odwróconego działania lodówki. Urządzenie do przechowywania żywności, lecz lodówka usuwa ciepło z wewnątrz i przekazuje je na zewnątrz. Działanie pompy ciepła jest odwrotne – pobiera energię z zewnątrz, ogrzewa ją i przekazuje do domu w postaci ciepła.
Jak wybrać pompę ciepła?
Aby inwestycja w pompę ciepła się zwróciła, to musi zostać dobrane do niej odpowiednie źródło ciepła. Dlatego należy sprawdzić, co w tej roli sprawdzi się najlepiej, powietrze, woda czy grunt. Na rynku jest wiele bardzo różnych modeli pomp ciepła. Jednak pompa ciepła powinna być dopasowana do potrzeb energetycznych budynku. Najczęściej spotykanymi pompami ciepła są:
- rozwiązania typu monoblok i spilt – są to dwa różne rodzaje pomp ciepła;
- powietrzne pompy ciepła
- gruntowe pompy ciepła
- hybrydowe pompy ciepła
- gazowe pompy ciepła
- rewersyjne pompy ciepła
Jeśli nie wiesz, z jakiego rodzaju pompę ciepła wybrać, to warto zapytać o to osobę, która będzie montowała urządzenie grzewcze.