Studzienki żeliwne – gwarancja estetyki i bezpieczeństwa

  • przez

Pokrywa to jeden z najistotniejszych elementów każdej studzienki, bez względu na to, czy mówimy tu o kanalizacji, czy też wariancie wodomierzowym. To właśnie ona zapewnia bowiem optymalną funkcjonalność konstrukcji, chroniąc przy tym pobliskie osoby, szczególnie małe dzieci. Właz pełni przy tym kluczową rolę w trakcie eksploatacji, umożliwiając wezwanym specjalistom skontrolowanie stanu kanalizacji oraz przeprowadzenie różnego rodzaju prac serwisowych. Szczególnym zainteresowaniem w dzisiejszych czasach cieszą się właśnie studzienki żeliwne, stanowiące coraz popularniejszą alternatywę dla konwencjonalnego wariantu betonowego. W niniejszym artykule opowiemy, czy takie rozwiązanie faktycznie można uznać za opłacalne.

Studzienka żeliwna a klasa obciążenia

Jednym z głównych powodów, dla których studzienka żeliwna cieszy się tak dużym uznaniem ze strony właścicieli posesji oraz fachowców, jest jej estetyka. Przeszukując oferty specjalistycznych sklepów, z pewnością natkniemy się na szeroki wybór designów włazów. Zaleta ta jest szczególnie istotna w przypadku przestrzeni publicznych oraz prywatnych posesji, gdzie wszystkie wykorzystane rozwiązania mają kluczowy wpływ na estetykę danego miejsca. Należy jednak pamiętać, że każda lokalizacja wymaga montażu włazów o konkretnej klasie obciążenia. Na szczęście, współczesne studzienki żeliwne oferują nam możliwość zakupu zarówno modeli 1,5 T, przeznaczonych do eksploatacji na działkach lub trasach rowerowych, jak i wytrzymałych 40 T, którym niestraszny jest nawet wzmożony ruch uliczny oraz bezpośredni kontakt z wozami ciężarowymi.

Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, wybierając studzienkę?

Pamiętajmy, że design włazu oraz klasa obciążenia to nie jedyne czynniki, na które powinna zwrócić uwagę każda osoba, wybierająca się do specjalistycznego sklepu. Dobra studzienka żeliwna musi być bowiem szczelna, aby uniemożliwić nieprzyjemnym zapachom wydostanie się na zewnątrz. Nie bez znaczenia jest tu też możliwość bezproblemowego otwarcia włazu. Czynnik ten jest szczególnie ważny w przypadku przydomowych studzienek, które nierzadko musi otwierać jedna osoba. Nie zapominajmy także o upewnieniu się, że produkt posiada wszystkie niezbędne certyfikaty, dowodzące chociażby jego odporności na niesprzyjające warunki atmosferyczne.