Zabarwienie betonu

  • przez

Kolorowy beton najczęściej kojarzy się z posadzkami, które pomalowane są w określonym kolorze, ponieważ zazwyczaj na posadzki typowo betonowe kładzie się różnorodne farby akrylowe, a następnie dokonuje się impregnacji. Co istotne, warto pamiętać, że nie trzeba używać tego typu barwienia betonu, ponieważ można zdecydować się na nowoczesne barwniki do cementu czy też pigmenty do betonu, które idealnie zabarwią daną mieszankę. Czym wyróżniają się tego typu barwniki do cementu? Czy rzeczywiście warto się na nie zdecydować, a może rozsądniej jest postawić na pomalowanie betonu farbą akrylową? Zachęcamy serdecznie do przeczytania naszego krótkiego artykułu. 

Barwniki do betonu

Najwięcej osób przyzwyczaiło się do tego, że beton ostatecznie się maluje wykorzystując natomiast mieszanki betonowe do wykonania wylewki czy fundamentów, zazwyczaj nie barwi się betonu. Natomiast wiele osób decyduje się również na położenie między innymi podłogi betonowej w garażu czy też w piwnicy, chociaż nawet i w domach. Do tego typu zaprawy warto użyć mieszanki kolorystycznej, czyli tak zwanego barwnika do cementu. Barwnik ten występuje pod postacią płynu, granulatu lub też proszku, wsypuje się go w odpowiednich proporcjach. Chcąc uzyskać odpowiedni kolor do wyrobionej już zaprawy cementowej, czyli mieszanki wraz z wodą połączonej, należy dodać odpowiednią ilość barwnika do cementu i dzięki temu uzyskać pożądany kolor. Warto pamiętać, że należy barwnika dodawać tak długo aż rzeczywiście ten kolor pożądany się uzyska. Tego typu barwienie można porównać oczywiście do zabarwienia między innymi ciasta czy też innych tego typu mas. Warto pamiętać, że już niewielka ilość danego barwnika do cementu sprawi, że zaprawa się zabarwi, dlatego należy o tym pamiętać dodając go do tego. 

Czy barwnik do betonu jest rozsądniejszy niż malowanie farbą akrylową betonu? Oczywiście, że tak, ponieważ jeżeli doszłoby do zdarcia warstwy, to nie będzie schodziła warstwa wierzchnia, tylko cały beton. Jest on zabarwiony na tego typu kolor, więc nawet jeśli dojdzie do uszkodzenia, to nie będzie się farba odklejała, dlatego zastosowanie pigmentacji betonu, jest o wiele rozsądniejszą rzeczą niż zdecydowanie się wyłącznie na malowanie betonu.